pravidelná setkání Psí bible v praxi s GARANCÍ vrácení peněz!!

Pes se učí každou vteřinu každý den

VÍTE, ŽE SE PES UČÍ KAŽDOU VTEŘINU, KAŽDÝ DEN? 

Příroda to zařídila tak, že každý organismus potřebuje řešit podněty, aby žil. Bez aktivity, to znamená bez možnosti se snažit, učit se nové s radostí a doopravdy uspět, bude každý organismus degenerovat, pomalu a jistě umírat. Pes stejně jako člověk. 

Taky to znamená, že buď je učení pod kontrolou (správné chování) nebo se pes učí, co sám chce (špatné chování) a ještě se za to sám odměňuje (štěkání, skákání, hrabání, ničení, značkování, čichání, atd.). Pod kontrolou tedy znamená učení správného chování každou vteřinu každý den. Pes se učí špatné chování, když je sám doma, na zahradě, na balkoně, na procházce bez programu. 

Buďme upřímní. Neexistuje pilulka ani flash disk, který psa naučí správné chování místo nás. Stejně tak neexistuje šance učit a naučit jedno chování vytržené z kontextu a bez souvislostí. Psa nenaučíte přivolání, když nebude mít motivaci a chůzi na vodítku nenaučíte, když vynecháte fázi vysvětlení a upevnění chování. Pořád platí, že když se pes naučí cokoli na cvičáku, rozhodně to automaticky neumí jinde. 

Welfare, evoluce psa rozhodně neskončila u plné misky, honění míčku a žádných povinností. Pes to má v genech. Tu aktivitu, zvědavost, touhu se učit a naučit. A když to nedostane, tak ho to opravdu ubíjí. Stejně jako člověk. Pes může být rozmazlený stejně jako dítě. A stejně, jako za to nemůže dítě, nemůže za to pes. Ve výsledku je dítě nešťastné stejně jako pes. Pes kolem sebe kouše, na všechny útočí, stejně jako rozmazlené, nešťastné, ztracené dítě nebo dospělý. To samé platí pro obezitu. Za tlustého psa, by měl jít majitel do vězení. 

Může se stát a rozhodně se stane, že potkáte psa, který na první pohled vypadá skvěle. Nejdůležitější je požádat o informace, ale konkrétní informace, jak to majitel udělal

  • a dává to smysl? Bude to fungovat i na Vašeho psa? Je to tak jednoduché, aby to zvládlo dítě?
  • jsou to nesmysly, protože nikdy nepřizná, že trest je normální součást výchovy? A nevadí, že pes spolupracuje ze strachu?

Nebo potkáte člověka, který má výhrady k Vašemu psovi. Nejdůležitější je požádat o radu. Musí být konkrétní a bez volných konců

  • JAK to přesně a konkrétně máte udělat? Naučit správné chování nebo trestat špatné chování?
  • naučit psa správné chování je stejné jako naučit dítě psát nebo dospělého cizí jazyk
  • trestat špatné chování může každý idiot a stejně nebude jistota, že to příště bude lepší

Podle mě je to jednoduché

  • jestli existují psi, kteří spolupracují jen tak a chtějí se zavděčit, tak pravděpodobnost je stejná jako najít člověka, která pracuje bez nároku na plat a ještě se chce šéfovi zavděčit
  • nikdo se nepřizná, že psa umravní, potrestá, když nespolupracuje 

Specialistů, odborníků, jasnovidců, psychologů psů máme spoustu. Opravdu tvrdí, že na každého psa se musí jinak a jen oni vědí jak. Na světě jsou miliony psů a já nevěřím, že se na každého musí jinak. Podle mě EXISTUJÍ přírodní zákony a FUNGUJÍ principy učení. Není to tak složité. 

Začněte odměňovat potravou a přestaňte psa týrat hladem, protože dostane potravu jen jednou denně. Přestaňte vytvářet nesrozumitelné prostředí tím, že si myslíte, že vlídné slovo, pohlazení nebo pamlsek jsou důvody, proč se pes bude snažit a učit s radostí. Nejsou jen s ním budete manipulovat.

Respektujte, že každá změna místa, času a situace je pro psa nové chování. Respektujte, že každé chování musí projít fázemi učení - nejdřív VYSVĚTLENÍ (stejné místo i čas s motivační osou a bez rušivých vlivů), potom UPEVNĚNÍ (různá místa i časy s motivační osou a bez rušivých vlivů), teprve potom ZATÍŽENÍ chování (různá místa i časy s a bez motivační osy a s a bez rušivých vlivů děti, psi, cyklisty, zvěř, pachy, zvuky, atd.)

Odpočinek je stejně důležitý pro psa jako pro člověka. Bez odpočinku jsou oba nepříjemní, agresivní a nakonec utlumení. Člověk potřebuje cca 8h a pes potřebuje cca 16h a to je mimo diskusi.